Drewno Suar – co to? Co wyróżnia je spośród innych gatunków drewna?

Drewno Suar

Piękne, eleganckie, ponadczasowe i długowieczne – tak w kilku słowach można opisać drewno egzotyczne, jakim jest Suar. Materiał ten dodaje wnętrzom szlachetności, a zarazem sprawia, że stają się one przytulniejsze. Pasuje również do wielu aranżacji, podkreślając styl, w jakim urządzono pomieszczenie. Co czyni je wyjątkowym? Dlaczego warto wybrać właśnie Suar?

stolik z drewna suar

Twardość i kolor – czym charakteryzuje się drewno Suar?

Suar pochodzi z tropikalnego gatunku akacji, który masowo rośnie w Azji, i nosi nazwę Samanea saman. W niektórych przypadkach określany jest jako dąb azjatycki, trembesi, drzewo deszczowe, saman, francuski tamaryndowiec lub Monkey Pod. Uważany jest za jedno z drzew, które może rosnąć dość szybko, ponieważ tempo jego wzrostu wynosi około 75 do 150 centymetrów rocznie.

Saman jest drewnem twardym, które charakteryzuje się trwałością i wytrzymałością. Dlatego zakup mebli z litego drewna tego gatunku, to doskonały wybór. Blaty z drewna Suar są popularne dzięki niezwykłej barwie: kontrastu bieli i brązowych słojów. Wzór i kolory są naturalne i właśnie dlatego wiele osób je uwielbia. Suar może być substytutem produktu dla innych drogich materiałów drewnianych, takich jak drewno tekowe.

Umiarkowanie ciężkie, ale niezwykle mocne, drewno Suar jest niezwykle odporne na próchnicę i termity podobnie jak drewno dębowe. Cechy te sprawiają, że drewno Suar jest świetnym materiałem w produkcji mebli litych, szczególnie monolitów.

Drewno Suar

Co sprawia, że Suar jest wyjątkowy?

Kupując stół wykonany z tego gatunku drewna, należy pamiętać, że drewno powinno być bardzo suche. Po wysuszeniu drewno jest mocne, trwałe i odporne na gnicie. Pod względem jakości jest często porównywany z drewnem orzecha czarnego. Suar jest również często używane jako zamiennik mahoniu ze względu na jego konkurencyjną cenę na rynku.

Z drewna suar można stworzyć stoły o niemal dowolnym kształcie. Nie musi to być tylko prostokąt. Jest to idealne rozwiązanie dla projektantów wnętrz, którzy chcą wprowadzić inny projekt do swoich projektów lub stworzyć stoły pasujące do określonych przestrzeni. Rzeźbiarze również intensywnie wykorzystują drewno suarowe ze względu na konfigurowalny charakter drewna. To sprawia, że ​​drewno suar jest naprawdę wszechstronne.

Dobrze pielęgnowane i regularnie olejowane drewno daje bogaty i głęboki odcień. Znane jest ze swoich długotrwałych właściwości. Podobnie jak drewno tekowe, jest również odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu odpowiednio zabezpieczone idealnie nadaje się do użytku na zewnątrz.

 

Drewno Suar

Jakie meble można wykonać z drewna Suar?

Cechą charakterystyczną drewna suar są duże i dobrze widoczne słoje z typowymi dla tego gatunku wyrazistymi konturami. Najczęściej występującymi kolorami drewna są odcienie ciemnego brązu. Rzadziej występuje w odcieniach czerwieni. Ze względu na swoje właściwości drewno suar najczęściej wykorzystywane jest do produkcji dużych blatów.

Deski można wykorzystać do produkcji niezwykłych mebli, takich jak stół konferencyjny, stolik kawowy, stolik pomocniczy, czy stolik z plastra. Dzięki charakterystycznej żywej barwie będzie idealnym wyborem by nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Drewno można przetworzyć na wiele rodzajów produktów, od stołów jadalnych po ramy luster. Ten surowy i wytrzymały gatunek drewna, stwarza poczucie elegancji, którego nie ma w zanadrzu żadna inna odmiana.  

Drewno i żywica epoksydowa

Jak pielęgnować stół wykonany z drewna Suar?

By drewno zachowało piękny, naturalny wygląd na długi czas, trzeba pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Materiał ten nie lubi wody, dlatego wykonanych z niego powierzchni nie można intensywnie moczyć. Mimo że nie jest on tak narażony na działanie wilgoci jak drewno na zewnątrz, do jego czyszczenia i konserwacji należy używać wyłącznie profesjonalnych, dedykowanych preparatów. Ponadto na co dzień warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Systematycznie odkurzaj miękką ściereczką lub odkurzaczem z nasadką szczotki do kurzu. Zapobiegnie to przywieraniu kurzu do jego powierzchni.
  • Unikaj umieszczania gorących przedmiotów bezpośrednio na drewnie. Solidna drewniana lub plastikowa podstawka powinna być w stanie chronić ją przed uszkodzeniami termicznymi.
  • Zaleca się również używanie podstawek lub mat podczas umieszczania czegokolwiek na meblach. Mimo to należy pamiętać, że metalowe czy plastikowe podkładki mogą pozostawiać ślady na drewnie – powinny być zabezpieczone od spodu filcem lub korkiem.
  • Uważaj na płyny o intensywnym kolorze, takie jak kawa i wino. Wszelkie przypadkowe rozlanie na drewno należy natychmiast wyczyścić szmatką.
  • Narażenie na ekstremalne temperatury i światło ultrafioletowe może uszkodzić drewno. Unikaj umieszczania mebli drewnianych na zewnątrz, chyba że są odpowiednio zabezpieczone. Ekstremalna wilgotność lub jej brak może również wpłynąć kształt drewnianych mebli – mogą pojawić się wygięcia i pęknięcia.

Dzięki temu wytrzymałemu gatunkowi, meble będą służyły przez długi czas. Suar jest również bardzo łatwy w utrzymaniu. Przy użyciu łagodnego oleju do drewna i miękkiej szmatki, z łatwością można przywrócić mu pierwotną świeżość.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz